RSS

MidpSSH – mobilny klient SSH/Telnet

04 Wrz

MidpSSH pozwala nam łączyć się poprzez SSH lub Telnet przy pomocy mobilnych urządzeń takich jak telefony komórkowe. MidpSSH został napisanym dla platformy J2ME co sprawia, że można korzystać z tej aplikacji praktycznie na każdym dostępnym obecnie telefonie. Bardzo przydatne narzędzie dla ludzi potrzebujących szybkiego dostępu do serwera w sytuacji gdy nie mam dostępu do żadnego komputera lub połączenia internetowego. Jednak z powodu małych ekranów telefonów i słabych transferów nie nadaje się do stałej pracy – jednak w sytuacjach krytycznych może uratować nam życie;].

MidpSSH testowałem na telefonie LG KU-990 i od samego początku trafiłem na problem. Podczas próby połączenia się ze zdalnym hostem wyskakiwał komunikat
writer: java.io.IOException

Rozwiązaniem tego problemu było przestawienie opcji Poling I/O na ON w Settings > Network > Poling I/O

Instalacja na telefonie LG KU-990
Ściągamy plik JAR z http://xk72.com/midpssh/v1.7.3/midpssh-full.jar
Następnie kopiujemy go na telefon poprzez kabel USB. Na koniec zostaje nam przestawienie Poling I/O i już możemy się cieszyć klientem SSH na swoim telefonie. Jeżeli nasz serwer działa tylko na SSHv2 będziemy musieli przestawić w ustawieniach MidpSSH domyślną wersję SSH na v2.

Interfejs MidpSSH
Po uruchomieniu programu ukazuje nam się menu główne, z którego możemy wybrać:
* Sessions – Sesje – służy do łączenia się z zdalnym komputerem. Po wybraniu możemy ustawić sobie nazwę sesji, czy program ma używać klucza publicznego (żeby nie było potrzebne wpisywanie hasła, najpierw trzeba takowy wygenerować), nazwę użytkownika, hasło, typ sesji (SSH/telnet) no i host (adres) serwera. Jeżeli zależy nam na bezpieczeństwie, możemy nie wpisywać hasła, program będzie nas pytał za każdym razem o nie przy próbie połączenia
* Macros – Makra – bardzo przydatna opcja – możemy bez łączenia się wpisywać makra, czyli zbiór poleceń oddzielanych przyciskiem Enter. Potem, gdy jesteśmy połączeni możemy wykonać makro i szybko się rozłączyć. Inne zastosowanie tej opcji, to brak konieczności wpisywania za każdym razem dłuższych poleceń z niewygodnej klawiatury telefonu.
* Settings – Ustawienia – I podkategorie:
o Network – Sieć – Ustawienia domyślne wystarczą do poprawnego działania;
o Interface – Interfejs – Najlepiej ustawić, żeby terminal wypełniał cały ekran (fullscreen). Dla telefonów posiadających duże ekrany może być przydatne zmienienie ustawienia orientacji na Landscape, tekst będzie wtedy wyświetlany bokiem do góry. Reszta bez zmian.
o Fonts – Czcionki – Dla ekranów 128×128 najlepiej zmienić czcionkę na “LCD 5×9″, kolory można pozmieniać, wpisuje się je w wartościach heksadecymalnych (tak jak w html).
o SSH – SSH – Bez zmian. Uwaga – nie wiem, czemu, ale po zmianie opcji “Prefer” na SSH2 program nie chciał się połączyć z żadnym hostem.
o Restore defaults – Przywróć domyślne (ustawienia) – przywraca domyślne ustawienia:)
* About MidpSSH – O MidpSSH – Krótka informacja na temat programu
* Help – Pomoc – Zawiera opis, jak się połączyć
* Quit – Wyjście – Wyjście z programu

Możliwości MidpSSH
* obsługuje Telnet oraz SSH1/SSH2
* zapisywanie profili sesji
* makra dla komend często używanych
* interaktywne sposoby wpisywania znaków, kombinacji znaków oraz przycisków specjalnych(np TAB)
* emulacja terminala VT320
* raportowanie zużycia transferu

Linki
http://www.xk72.com/midpssh/
http://jakilinux.org/aplikacje/konsola/midpssh-klient-ssh-w-komorce/

 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu 4 września, 2009 w internet, it, linuks, Linux

 

Tagi: ,

Dodaj komentarz