RSS

Test Windows 7 (kompilacja 7000)

11 Lu

Testy przeprowadzałem na VirtualBoxie z przydzielonym 512 ramu oraz partycją 10GB. Mój procesor to Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU E4500 @ 2.20GHz. Muszę przyznać że jestem mile zaskoczony. System od samego początku cieszy oko i działa o dziwo bardzo szybko. Poprawienie kodu bardzo dobrze odbiło się na pracy systemu, jego stabilności i szybkości. Ta ostatnia wręcz powala. Spodziewałem się muła w stylu Visty a tutaj dostajemy trochę wolniejszego XP z wyglądem KDE4,2 połączonego z Vistą. Dobry kierunek rozwoju, twórcy chyba wybrali najlepsze cechy obu środowisk i powstał Windows7.

Instalacja
Instalacja Windowsa7 powoli staje się idioto odporna. DALEJ DALEJ DALEJ, restart, mamy gotowy system ;]
Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Jedynie gdzie możemy się zastanowić to wybór partycji. Reszta dzieje się już sama.
Free Image Hosting at www.ImageShack.us
Zostaniemy jeszcze tylko spytani o nazwę użytkownika i już możemy się cieszyć systemem. Na duży plus zasługuje czas jaki jest potrzebny do „postawienia” systemu. Mimo iż wykonywałem inne rzeczy na komputerze to czas instalacji nie przekroczył 15-20min;]

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Nowy wygląd
Pierwszą rzeczą jaka się rzuca w oczy jest nowy „cukierkowy” wygląd. Mnogość tapet, motywów jest zadowalająca i są one naprawdę dobrze dobrane i dopracowane. Bajery rodem z Visty nie spowalniają systemu i sprawiają że wygląda jeszcze lepiej.
Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Przebudowie uległ dolny pasek, teraz uruchamiane aplikacji są reprezentowane w postaci ikon na pasku zadań. Sam pasek jak i tray przeszły pozytywną metamorfozę i teraz prezentują się znacznie lepiej.


Funkcjonalność (ze strony centrumxp.pl )

W kwestii nowych funkcji czy programów niestety nic znaczącego się nie zmieniło. Drobne zauważalne zmiany można dostrzec w przeglądarce Internet Explorer, Panelu sterowania, Windows Update, w mechanizmie UAC czy też PC Safeguard.

* Internet Explorer 8 – w przeglądarce dopracowano już funkcję pobierania listy niekompatybilnych stron, dzięki czemu program automatycznie wie, kiedy włączyć tryb kompatybilności. Ponadto odświeżone zostało okno logowania do stron. Nadal jednak opcja zlinkowania konta internetowego z lokalnym nie działa, pomimo istnienia linku Add an online ID provider.
* Panel sterowania – obszar konfiguracji firewalla, Action Center, a także Windows Update zostały odrobinę odświeżone, natomiast cały Panel sterowania posiada już nowe ikony, co jest równoznaczne z tym, iż zniknęły te znane z systemu Windows XP.
* UAC – nowa niebiesko – żółta ikona, okna powiadomień niekorzystające z Aero Glass, odświeżone okno ustawień oraz dodany link w komunikatach, prowadzący do wspomnianych opcji – to praktycznie jedyne zauważalne zmiany w mechanizmie Kontroli Konta Użytkownika.
* PC Safeguard – w końcu poprawnie działa funkcja kasowania zmian, które wprowadził użytkownik. W kompilacji 6801 dostęp do wspomnianej funkcjonalności był ograniczony, a czasem nawet niemożliwy. Od teraz nie musimy się martwić o bezpieczeństwo naszych danych, jeżeli z komputera korzysta kilka osób.
* WordPad – nowa wstęga View, służąca do konfiguracji widoku strony dokumentu.
* Rozpoznawanie pisma – w odróżnieniu do poprzedniego testowanego buildu, panel wprowadzania pisma uruchamiany jest w trybie klawiatury ekranowej, w sytuacji kiedy wybrany jest język polski. Zmiana na angielski umożliwia dopiero na korzystanie z odręcznego wprowadzania pisma. Samo okno narzędzia uległo lekkim poprawkom, pozwalającym na swobodne reskalowanie, czy też przenoszenie. Natomiast kiedy wywołamy inny program, okno rozpoznawania pisma staje się półprzezroczyste.


Wydajność i stabilność

System ani razu mi się nie zawiesił. Od samego początku chodził bardzo stabilnie i szybko. Średnio zużywał ramu na poziomie 300MB.
Free Image Hosting at www.ImageShack.us
Szykuje się bardzo dobry i szybki system który nie będzie tak zasobożerny jak Vista. Gdyby jeszcze popracowano nad sterownikami to byłoby pięknie. Windows7 niestety nie wykrył mi karty sieciowej w VirtualBoxie i nie mogłem w pełni sprawdzić jego możliwości.
Free Image Hosting at www.ImageShack.us
Free Image Hosting at www.ImageShack.us
Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Jeżeli rozwój tego systemu będzie dalej szedł w tą stronę to szykuję się na prawdę dobry Windows, czas Visty która miała chyba być czymś na wzór Windows ME(marketingową zapchajdziurą) się zbliża. Będzie trzeba rozważyć instalację „Siódemki” obok Ubuntu i testować dalej ;]

Reklamy
 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu Luty 11, 2009 w windows

 

Tagi: ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: