RSS

Szyfrowanie danych w Kubuntu

29 Mar

Często przebywam z laptopem po za domem a ponieważ trzymam na nim dane które wolałbym żeby nie wpadły w niepowołane ręce zacząłem się zastanawiać nad jakąś możliwością szyfrowania danych. Dobrym rozwiązaniem jest KGPG który jest graficzną nakładką GPG.

Na początek trochę teorii z wikipedii :

1. GPG lub GnuPG (ang. GNU Privacy GuardStrażnik Prywatności GNU) – wolny zamiennik oprogramowania kryptograficznego PGP. Udostępniony na licencji GPL, pierwotnie rozwijany przez Wernera Kocha. GPG jest stabilnym oprogramowaniem nadającym się do codziennych zastosowań. Często jest zawarte w niekomercyjnych systemach operacyjnych, jak FreeBSD, OpenBSD czy NetBSD, oraz w prawie wszystkich dystrybucjach systemu GNU/Linux.

GPG szyfruje wiadomości używając asymetrycznych par kluczy generowanych dla poszczególnych użytkowników. Klucze publiczne mogą być wymieniane na różne sposoby, na przykład przez serwery kluczy w internecie. Należy je wymieniać uważnie, aby uniknąć podszycia się na skutek utraty jednoznacznej zależności między kluczem, a jego właścicielem. Do wiadomości można dołączyć podpis kryptograficzny w celu umożliwienia weryfikacji jej integralności oraz tożsamości nadawcy.

2. RSA – pierwszy i obecnie jeden z dwóch najpopularniejszych (obok ElGamala) algorytmów kryptografii asymetrycznej.

Został stworzony w 1978 przez zespół: Ronald Rivest, Adi Shamir, Leonard Adleman (nazwa RSA jest akronimem utworzonym z pierwszych liter nazwisk jego twórców). RSA opiera się na trudności faktoryzacji dużych liczb. Znalezienie szybkiej metody faktoryzacji doprowadziłoby do złamania RSA, aczkolwiek nie ma dowodu, że nie da się go złamać w inny sposób.

3. ElGamal to jeden z dwóch najważniejszych algorytmów kryptografii asymetrycznej (drugim jest RSA). System jest oparty na trudności problemu logarytmu dyskretnego w ciele liczb całkowitych modulo duża liczba pierwsza. Algorytm w połowie lat 80. XX wieku przedstawił Egipcjanin Taher Elgamal.

Algorytm ElGamala zapewnia szyfrowanie oraz podpisy cyfrowe. Setki modyfikacji algorytmu ElGamala (podobnie jak modyfikacje algorytmu RSA) zapewniają różne inne usługi.

Na koncepcji algorytmu ElGamala jest też oparta kryptografia krzywych eliptycznych – w tym przypadku zamiast grupy multiplikatywnej ciała Zp używamy grupy krzywych eliptycznych.

4. Digital Signature Algorithm (DSA)amerykański narodowy standard dla podpisów cyfrowych. DSA to algorytm asymetryczny. Podobnie jak ElGamal może też zostać użyty do przesyłu informacji podprogowej.

Algorytm DSA do podpisu dokumentu wykorzystuje wartość jednokierunkowej funkcji skrótu SHA-1. Długość kluczy używanych w tym algorytmie jest zmienna w zakresie 512-1024 bitów. Są one adekwatne do aktualnych mocy obliczeniowych. Za wystarczające do większości cywilnych zastosowań uważane są klucze o długości przynajmniej 768 bitów.

DSA jest używany w OpenSSL, OpenSSH i GnuPG.

Instalacja :

sudo apt-get install kgpg

Przygotwanie  :

1. Odpalamy KGPG z Menu KDE > Narzędzia > KGpg
Free Image Hosting at www.ImageShack.us

widok po odpaleniu KGpg

2. Generujemy klucze :

Klucz > Wygeneruj parę kluczy (CRTL+N)

3. Tworzenie klucza. Wypełniamy wszystkie pola
Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Rozmiar klucza i jego rodzaj wybieramy wedle uznania. Po wypełnieniu zatwierdzamy i ustawiamy żeby klucz był naszym domyślnym oraz wskazujemy gdzie ma się znajdować certyfikat unieważnienia.
Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Szyfrowanie :

1. Odpalamy Delphina i przechodzmy w miejsce gdzie znajdują się pliki które chcemy zaszyfrować.

2. Zaznaczamy plik > klikamy prawym przyciskiem na nim > Akcja > zaszyfruj plik

lub

Zaznaczamy plik i w bocznym menu pojawi się opcja szyfrowania pliku :
Free Image Hosting at www.ImageShack.us

3. Wybieramy domyślny klucz publiczny :
Free Image Hosting at www.ImageShack.us

W dodatkowych opcjach mamy możliwość szyfrowania niezaufanym kluczem, ukrycie identyfikatora użytkownika, zniszczenie pliku źródłowego oraz szyfrowanie przy użycie zupełnie nowego hasła.

4. Po zaszyfrowaniu pojawi się nowy plik z rozszerzeniem *.asc

5. Żeby rozszyfrować plik trzeba na niego 2 razy kliknąć i wprowadzić hasło.

Linki :
http://pl.wikipedia.org/wiki/GPG
http://pl.wikipedia.org/wiki/Digital_Signature_Algorithm
http://pl.wikipedia.org/wiki/ElGamal
http://pl.wikipedia.org/wiki/RSA_(kryptografia)
http://developer.kde.org/~kgpg/polish.html

Reklamy
 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu Marzec 29, 2008 w Linux, ubuntu

 

Tagi: , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: